Úvodní slovo prezidenta Polského tenisového svazu

Dámy a pánové,

jsme hrdí, že v roce 2024 se bude konat třetí ročník polsko-českých turnajů U12. Jde o unikátní projekt, do kterého se zapojily Polský tenisový svaz a Český tenisový svaz. Je to také výsledek již několik let zpřísňující se spolupráce mezi oběma organizacemi, která nám umožňuje společnou výměnu zkušeností, ale také vytváří příležitosti pro rozvoj sportu pro mladé hráče z obou zemí. Projekt realizujeme s podporou Ministerstva sportu a cestovního ruchu.

V prvním ročníku "2022 Czech-polské přátelství Tour U12", který se konal ve čtyřech městech (v dubnu v Opavě, v květnu ve Wroclawi, v srpnu v Ostravě a v září v Bytomi), byli nejlepší v celkové klasifikaci Polák Sebastian Tejerina a Češka Kristyna Přikrylová. Sebastian získali sportovní stipendium ve výši 15 000 PLN financované Polským tenisovým svazem. Ve druhém ročníku se vítězi v kategorii U14 stali Mateusz Nowak z Polska a Elly Meszárošová z České republiky. V kategorii U12 dominovali Šimon Janoušek a Anna Jančaříková.

Podpora mladých talentů již v nejnižších věkových skupinách se může v budoucnu vyplatit kariérami jako u Igy Świątek, Huberta Hurkacze, Magdy Linette nebo deblisty Jana Zielińského. Snad je brzy budou následovat nadějní junioři jako Martyn Pawelski, Olaf Pieczkowski, Tomasz Berkieta nebo Weronika Ewald, kteří jsou od letošního ročníku finančně zastřešeni pod PZT Teamem.

Zde je na místě zdůraznit, že na čtyřech turnajích v rámci halového mistrovství Evropy družstev 2023 se pouze Češi představili v kompletní sestavě čtyř týmů, zatímco Polsko mělo zastoupení ve třech, neboť tým U16 obsadil v Brestu sedmé místo. Německo, Velká Británie a Turecko také postavily tři týmy. To je dokonalým důkazem toho, že investice do rozvoje série polsko-českých turnajů je velmi dobrý směr.

Darius Lukaszewski
prezident Polského tenisového svazu 

Úvodní slovo primátora Statutárního města Ostrava

Vážení sportovní přátelé,

jsem velice rád, že jménem Statutárního města Ostravy mohu přivítat a hostit tenisovou mládež dvou spřátelených a blízkých regionů Moravskoslezského kraje a Slezského vojvodství v Ostravě. Město Ostrava je proslulá jako "město sportu" a svým aktivním přístupem podporuje zejména mládežnický sport. V metropoli Moravskoslezského kraje přivítáme tenisovou mládež mladších a starších žáků bílého sportu zajímavého projektu Česko-polského přátelství a jsem přesvědčen, že opět zvýrazníme město Ostravu na sportovní mapě. Tento již třetí ročník bude oslavou nastupující generace tenistů a prohloubení spolupráce mezi blízkými, přeshraničními regiony a městy.

S určitostí navážeme na úspěchy českého a také polského tenisu a z pozice primátora, mimo jiné odpovědného za sport města Ostravy, jsem připraven i nadále podporovat a aktivně prohlubovat spolupráci mezi česko-polskými městy.

Chtěl bych poděkovat organizátorům, hráčům a hráčkám, trenérům a divákům za krásný sport a s mottem "Tenisté, opět a nikoliv naposled, vítejte v Ostravě!"

Jan Dohnal
primátor Statutárního města Ostrava

Úvodní slovo hejtmana Moravskoslezského kraje

Vážené dámy, vážení pánové,

tenisový turnaj mládeže Czech - Polish Friendship Tour se letos koná už potřetí. Je skvělou příležitostí pro mladé tenisty a tenistky z České republiky a Polska, aby nejen poměřili své dovednosti a síly. Mají také skvělou možnost setkat se, navzájem se motivovat a kdo ví, třeba se jim podaří navázat nová přátelství.

Sport by totiž neměl být jen o pohárech a dřině, je to životní styl, který má u dětí a mládeže obrovský vliv na jejich vývoj, zdraví, ale i náladu. Proto Moravskoslezský kraj zdravý pohyb mladé generace kontinuálně podporuje a je také partnerem turnaje Czech - Polish Friendship Tour.

Tato akce je také skvělým příkladem přeshraniční spolupráce mezi našimi zeměmi či příhraničními regiony. Programy přeshraniční spolupráce financované Evropskou unií mají pozitivní dopad i na regionální rozvoj, realizujeme řadu projektů nejen z oblasti sportu, ale také například cestovního ruchu, kultury nebo dopravy. Tyto programy jsou součástí cíle Evropské územní spolupráce, podporují partnerství mezi různými zeměmi a regiony a významně posilují soudržnost Evropské unie. Vždyť letos je to už 20 let od chvíle, kdy Česká republika společně s Polskem a dalšími zeměmi do Evropské unie vstoupily.

Věřím, že se Czech - Polish Friendship Tour stalo nedílnou součástí sportovního života u nás. Všem účastníkům přeji skvělé výkony a hodně štěstí, tenisovým fanouškům zajímavé sportovní zážitky a organizátorům turnaje pohodový průběh akce.

Jan Krkoška
hejtman Moravskoslezského kraje