Patronat nad serią tych turniejów przejęli:


Kamil Bortniczuk
Minister Sportu i Turystyky Polski

Szanowni państwo,

przed nami druga edycja polsko-czeskich turniejów tenisowych z cyklu "Czech - Polish Friendship Tour". Cieszę się, że projekt wspierany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki cieszy się dużą popularnością i przybiera na dynamice. W tym roku na kortach zobaczymy nie tylko młodych zawodników i zawodniczki z kategorii U12, lecz także kadry dziewcząt i chłopców do lat 14. To efekt rozwijającej się współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Tenisowym i Czeskim Związkiem Tenisowym.

Cykl międzynarodowych turniejów dla młodych zawodników to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i rozwoju sportowego utalentowanych graczy z obu krajów. O tym, że w polskim tenisie takich talentów nie brakuje, świadczą znakomite wyniki odniesione przez reprezentację Polski do lat 14 w finałach Tennis Europe Winter Cup by Dunlop, gdzie zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, sięgnęli po srebrne medale. Wierzę, że wśród uczestników polsko-czeskiej rywalizacji znajdują się przyszli mistrzowie sportu i trzymam kciuki za to, aby w przyszłości podążyli śladem naszych gwiazd tenisa - Igi Świątek, Magdy Linette czy Huberta Hurkacza.

W Ministerstwie Sportu i Turystyki zdajemy sobie sprawę z oddziaływania źródeł publicznych na polski sport, dlatego sukcesywnie zwiększamy budżet na rozwój infrastruktury sportowej, sport powszechny i wyczynowy, ze szczególnym uwzględnieniem współzawodnictwa dzieci i młodzieży. W tym roku ministerialne nakłady na sport będą rekordowe i wyniosą 3,5 mld zł. Jestem przekonany, że nasze wsparcie pozwoli młodzieży na uprawianie sportu w komfortowych warunkach, a długoterminowo przyniesie efekty w postaci zwycięstw, sukcesów oraz zdrowego i aktywnego społeczeństwa. Razem tworzymy polski sport.

Wszystkim uczestnikom turniejów "2023 Czech - Polish Friendship Tour" życzę mnóstwa sportowych emocji, a także owocnej rywalizacji w duchu fair play. Niech zwyciężą najlepsi!

Kamil Bortniczuk
Minister Sportu i Turystyki 

Jan Krkoška
Marszałek województwa Morawsko-Śląskiego
 

Szanowne panie, szanowni panowie, 

turniej tenisowy młodzieży Czech - Polish Friendship Tour odbywa się w tym roku już po raz trzeci. Jest to świetna okazja dla młodych tenisistów i tenisistek z Czech i Polski, aby nie tylko zmierzyć swoje umiejętności i siły. Mają również wspaniałą możliwość spotkania się, wzajemnej motywacji i kto wie, być może uda im się nawiązać nowe przyjaźnie. 

Sport nie powinien bowiem polegać tylko na pucharach i ciężkiej pracy, to styl życia, który ma ogromny wpływ na rozwój, zdrowie, ale także nastrój dzieci i młodzieży. Dlatego region Morawsko-Śląski kontynuowanie wspiera zdrowy ruch młodego pokolenia i jest również partnerem turnieju Czech - Polish Friendship Tour. 

To wydarzenie jest również doskonałym przykładem współpracy transgranicznej między naszymi krajami lub regionami przygranicznymi. Programy współpracy transgranicznej finansowane przez Unię Europejską mają pozytywny wpływ także na rozwój regionalny, realizujemy szereg projektów nie tylko w dziedzinie sportu, ale również np. turystyki, kultury czy transportu. Te programy są częścią celu Europejskiego Terytorialnego Współdziałania, wspierają partnerstwo między różnymi krajami i regionami oraz znacząco wzmacniają spójność Unii Europejskiej. W końcu to już 20 lat od chwili, kiedy Republika Czeska wraz z Polską i innymi krajami wstąpiły do Unii Europejskiej. 

Wierzę, że Czech - Polish Friendship Tour stało się nieodłączną częścią życia sportowego u nas. Wszystkim uczestnikom życzę wspaniałych występów i dużo szczęścia, fanom tenisa interesujących doświadczeń sportowych, a organizatorom turnieju spokojnego przebiegu wydarzenia.

Jan Krkoška, marszałek województwa Morawsko-Śląskiego